• Subscribe

    You have Successfully Subscribed!

Looking Back: Boys Suffolk Accolades from 2019 Season.

2019 marked another successful season for Long Island High School lacrosse. A plethora of talent ran up and down the fields throughout the season. Some were recognized amongst the rest as stand-outs. Before we look forward to 2020, let’s take a quick look back and recognize the dozens of athletes who earned accolades from the 2019 Spring Varsity season. We will start by sharing the list for 2019 Suffolk All-County players. Then, work our way down the list to Honorable Mention All-County and All-Division studletes. Lastly, you will find which Coaches went above and beyond in 2019. Any player on this list in the 2020 class or younger can be followed all-season long on their team page on the LILJ website (LiLaxJournal.com)

2019 Suffolk All-County Boys

Player’s Name

Player’s School

Position

Grade

College Attending / Committed

Will Button

Bay Shore

Attack

12th Grade

Stony Brook

Robbie Sarraga

Bay Shore

Attack

12th Grade

University of Florida

Devin Benvenutti

Bayport Blue Point

Attack

12th Grade

Ole Miss

Blake Behlen

Commack

Attack

12th Grade

Farmingdale State College

John Sidorski

East Islip

Attack

12th Grade

Lehigh

Christian Mule

Hills West

Attack

12th Grade

Lehigh

Pat Durand

Huntington

Attack

12th Grade

University of South Carolina

Chris Giuliani

Islip

Attack

12th Grade

Binghamton

Justin Tiernan

John Glenn

Attack

12th Grade

Lehigh

Cory Capri

John Glenn

Attack

11th Grade

Amherst

Vince D’Alto

Kings Park

Attack

12th Grade

Stony Brook

Jacob Hyman

Middle Country

Attack

12th Grade

Rutgers University

Joey Spallina

Mt. Sinai

Attack

9th Grade

Russell Maher

Mt. Sinai

Attack

11th Grade

University of Virginia

Sal Miccio

Northport

Attack

11th Grade

Sacred Heart

Anthony Guarino

Patchogue-Medford

Attack

12th Grade

Kamryn Gill

Riverhead

Attack

12th Grade

Salisbury University

Teddy Accardi

Rocky Point

Attack

12th Grade

United States Air Force Academy

Cole Doller

Sayville

Attack

11th Grade

Drexel

John Hoffman

Smithtown West

Attack

12th Grade

Providence

Danny Caddigan

Smithtown West

Attack

10th Grade

Xavier Arline

SWR

Attack

11th Grade

UNC

Dylan Pallonetti

Ward Melville

Attack

12th Grade

Maryland

Tyler Nolan

Westhampton Beach

Attack

12th Grade

Jacksonville

Noah Taylor

William Floyd

Attack

11th Grade

Wingate

Vin Orlando

Bayport Blue Point

Defense

12th Grade

Hobart

Kieran Hendry

Commack

Defense

11th Grade

Karl Lacalandra

Comsewogue

Defense

12th Grade

LIU

Aiden McCaffrey

Comsewogue

Defense

10th Grade

Delaware

Anthony Carroll

East Islip

Defense

11th Grade

Hofstra

Tom Higgins

East Islip

Defense

11th Grade

Nick Caccamo

Harborfields

Defense

11th Grade

Yale

Luke Luckow

Huntington

Defense

12th Grade

Penn State

Jack Graffagnino

Islip

Defense

11th Grade

Ohio State

Mike Sabella

Mt. Sinai

Defense

12th Grade

Stony Brook University

Justin Gerdvil

Northport

Defense

12th Grade

Mercy College

Gino Luchetti

Sachem East

Defense

12th Grade

Farmingdale State

James Peters

Smithtown East

Defense

12th Grade

St. Josephs

Kevin Ehli

Smithtown West

Defense

12th Grade

Utah

Trevor Kessel

SWR

Defense

11th Grade

Michigan

Ethan Larson

Ward melville

Defense

11th Grade

UNC

Michael Alexander

West Islip

Defense

12th Grade

Yale

Jake Stellato

William Floyd

Defense

12th Grade

NYIT

Andrew Arcuri Westhampton Goalie 12th Grade Siena

Brendan Watt

Babylon High School

Goalie

12th Grade

NYIT

Thomas Heller

Comsewogue

Goalie

12th Grade

ALBANY

Matt Knote

ESM

Goalie

12th Grade

UMass

Ron Durante

Lindenhurst

Goalie

11th Grade

Tim Livingston

Sachem East

Goalie

12th Grade

Caldwell University

Colin Krieg

Ward Melville

Goalie

11th Grade

UNC

Jared Paquette

West Islip

Goalie

12th Grade

Yale

James Ringer

Bayport Blue Point

Midfield

12th Grade

Rutgers

Tyler Cordes

Connetquot

Midfield

11th Grade

US Naval Academy

Hunter Lyons

East Islip

Midfield

12th Grade

Farmingdale

Thomas Sangiovanni

Harborfields

Midfield

12th Grade

Siena

Jonathan Osmun

Harborfields

Midfield

11th Grade

Siena

Brett Martin

Hills East

Midfield

11th Grade

 John Hopkins

Joe Juengerkes

Islip

Midfield

11th Grade

Princeton

Max Kruszeski

Mattituck/Southold

Midfield

12th Grade

Marquette University

Anthony Bartolotto

Miller Place

Midfield

9th Grade

 

Max Napoli

Northport

Midfield

12th Grade

Stony Brook

Andres Betancourt

Patchogue-Medford

Midfield

12th Grade

Western Connecticut

Aidan Kaminska

Port Jefferson

Midfield

11th Grade

Stony Brook

Christian Quadrino

Sachem North

Midfield

11th Grade

Boston University

Chris Arceri

Smithtown East

Midfield

11th Grade

UPENN

Matt Caddigan

Smithtown West

Midfield

12th Grade

UMASS

Johnny Schwarz

SWR

Midfield

10th Grade

UNC

Quinn O’Hara

Walt Whitman

Midfield

12th Grade

Binghamton

Brandon Aviles

Ward Melville

Midfield

12th Grade

Syracuse

Tyler Gatz Mt. Sinai Midfield 10th Grade Utah

Shane Santora

Bayport Blue Point

Specialist: FOGO

12th Grade

Towson

Michael Carere

Connetquot

Specialist: FOGO

12th Grade

St. Josephs University

Daniel Mastropaolo

Riverhead

Specialist: FOGO

12th Grade

Albany

Conor Calderone

Smithtown West

Specialist: FOGO

12th Grade

Maryland

Gavin Gregorek

SWR

Specialist: FOGO

11th Grade

Navy

Dylan Pape

West Islip

Specialist: FOGO

12th Grade

Siena

Brian Giuliani

Bay Shore

Specialist: LSM

12th Grade

Tampa

Ryan Huff

ESM

Specialist: LSM

12th Grade

Penn State

Thomas Mitchell

Hauppauge

Specialist: LSM

11th Grade

Sal Pascarella

Hills East

Specialist: LSM

12th Grade

St. Joseph’s P.A.

Jack Schirtzer

Mt. Sinai

Specialist: LSM

11th Grade

University of Maryland

Christian Lowd

Smithtown West

Specialist: LSM

12th Grade

Stony Brook

Tyler Schwarz

SWR

Specialist: LSM

10th Grade

UNC

Pat O’Neill

Ward Melville

Specialist: LSM

12th Grade

Brown

2019 Suffolk All-County Honorable Mention

Player’s Name

Player’s School

Player’s Position

Player’s Grade

College Attending / Committed

Jameson Smith

Bayport Blue Point

Attack

9th Grade

Jake Maguffin

Commack

Attack

12th Grade

Adelphi

Bobby Demeo

Mt. Sinai

Attack

12th Grade

Cornell

Keith Ditta

Smithtown East

Attack

12th Grade

Western Connecticut

Brenden Reese

West Babylon

Attack

12th Grade

Geneseo

Brett Fuhrmann

Center Moriches

Defense

11th Grade

Brendan McCrary

Comsewogue

Defense

10th Grade

Army

Lorenzo Cangro

ESM

Defense

12th Grade

Marist

Jonathan Vuono

Harborfields

Defense

12th Grade

LIU Post

Gerald Filardi jr

Hills West

Defense

12th Grade

Penn State

Ryan Kingsley

Sachem North

Defense

12th Grade

Florida Southern University

Clarke Lewis

Westhampton Beach

Defense

12th Grade

Villanova

Pat Oswald

Deer Park

Goalie

10th Grade

Devin DeGennaro

Islip

Goalie

12th Grade

Wagner

Anthony Mancino

Sachem North

Goalie

11th Grade

UMASS-Lowell

Liam Daly

SWR

Goalie

11th Grade

Stony Brook

Luke Brennan

Walt Whitman

Goalie

11th Grade

Terrance Day

Bay Shore

Midfield

12th Grade

Pace University

Shawn Wolf

Bellport

Midfield

12th Grade

St. Joe’s (PA)

Rob Kreush

East Islip

Midfield

11th Grade

Binghamton

Jordan McCoy

Huntington

Midfield

12th Grade

Adam Astarita

John Glenn

Midfield

12th Grade

Geneseo- Soccer

Stephen Cicchetti

Lindenhurst

Midfield

12th Grade

Western Connecticut

Brandon Castellano

Longwood

Midfield

11th Grade

Connor Kalmus

Riverhead

Midfield

12th Grade

St. John’s University

Ryan Bell

Smithtown West

Midfield

10th Grade

Providence

Spencer Frank

Smithtown West

Midfield

12th Grade

Hartford

Steven Germain

Ward Melville

Midfield

11th Grade

Quinnipiac

Mark Regan

West Islip

Midfield

11th Grade

Kevin Sweeney

Mt. Sinai

Specialist: FOGO

11th Grade

Brown University

A.J. Kiernan

Sachem East

Specialist: FOGO

12th Grade

High Point University

RJ Smith

Middle Country

Specialist: LSM

11th Grade

LIU Post

2019 Suffolk All-Division 1

Division

Finish

Player’s School

Player’s Name

Player’s Position

Player’s Grade

College Attending / Committed

Division 1

1

Smithtown West

Conor Calderone

Specialist: FOGO

12th Grade

Maryland

Division 1

1

Smithtown West

John Hoffman

Attack

12th Grade

Providence

Division 1

1

Smithtown West

Christian Lowd

Specialist: LSM

12th Grade

Stony Brook

Division 1

1

Smithtown West

Matt Caddigan

Midfield

12th Grade

Massachusetts Amherst

Division 1

1

Smithtown West

Kevin Ehli

Defense

12th Grade

Utah

Division 1

1

Smithtown West

Danny Caddigan

Attack

10th Grade

Uncommitted

Division 1

1

Smithtown West

Ryan Bell

Midfield

10th Grade

Providence

Division 1

1

Smithtown West

Spencer Frank

Midfield

12th Grade

Hartford

Division 1

1

Smithtown West

Marc Cottage

Attack

12th Grade

Wingate

Division 1

2

Ward Melville

Pat O’Neill

Specialist: LSM

12th Grade

Brown

Division 1

2

Ward Melville

Colin Krieg

Goalie

11th Grade

UNC

Division 1

2

Ward Melville

Dylan Pallonetti

Attack

12th Grade

Maryland

Division 1

2

Ward Melville

Brandon Aviles

Midfield

12th Grade

Syracuse

Division 1

2

Ward melville

Ethan Larson

Defense

11th Grade

UNC

Division 1

2

Ward melville

Steven Germain

Midfield

11th Grade

Quinnipiac

Division 1

2

Ward Melville

Trey Berry

Midfield

12th Grade

Stony Brook

Division 1

2

Ward Melville

Rocco Barbero

Attack

11th Grade

Division 1

3

Northport

Sal Miccio

Attack

11th Grade

Sacred Heart

Division 1

3

Northport

Max Napoli

Midfield

12th Grade

Stony Brook

Division 1

3

Northport

Justin Gerdvil

Defense

12th Grade

Mercy College

Division 1

3

Northport

Matt Fuggini

Midfield

12th Grade

Cortland

Division 1

3

Northport

Sean Jeffery

Defense

11th Grade

Division 1

3

Northport

Ryan Smith

Midfield

12th Grade

Cortland

Division 1

3

Northport

Liam Caulfield

Attack

12th Grade

Lehigh

Division 1

4

West Islip

Michael Alexander

Defense

12th Grade

Yale

Division 1

4

West Islip

Jared Paquette

Goalie

12th Grade

Yale

Division 1

4

West Islip

Dylan Pape

Specialist: FOGO

12th Grade

Sienna College

Division 1

4

West Islip

Mark Regan

Midfield

11th Grade

Division 1

4

West Islip

PJ McGoldrick

Defense

10th Grade

Fairfield

Division 1

4

West Islip

Tyler Shook

Midfield

11th Grade

Albany

Division 1

4

West Islip

Chris Sparks

Attack

12th Grade

University of Tampa

Division 1

5

Bay Shore

Will Button

Attack

12th Grade

Stony Brook

Division 1

5

Bay Shore

Robbie Sarraga

Attack

12th Grade

University of Florida

Division 1

5

Bay Shore

Brian Giuliani

Specialist: LSM

12th Grade

Tampa

Division 1

5

Bay Shore

Terrance Day

Midfield

12th Grade

Pace University

Division 1

5

Bay Shore

Tom Naslonski

Midfield

12th Grade

Wingate University

Division 1

5

Bay Shore

Jayson Tingue

Goalie

11th Grade

UMBC

Division

Finish

Player’s School

Player’s Name

Player’s Position

Player’s Grade

College Attending / Committed

Division 1

6

Smithtown East

James Peters

Defense

12th Grade

St. Josephs

Division 1

6

Smithtown East

Chris Arceri

Midfield

11th Grade

UPENN

Division 1

6

Smithtown East

Keith Ditta

Attack

12th Grade

WEstern Conneticut

Division 1

6

Smithtown East

Matt Finn

Midfield

12th Grade

Geneseo

Division 1

6

Smithtown East

Jordan Schenkman

Defense

12th Grade

Division 1

6

Smithtown East

Chris Marcello

Attack

12th Grade

Geneseo

Division 1

7

Riverhead

Daniel Mastropaolo

Specialist: FOGO

12th Grade

Albany

Division 1

7

Riverhead

Kamryn Gill

Attack

12th Grade

Salisbury University

Division 1

7

Riverhead

Connor Kalmus

Midfield

12th Grade

St. John’s University

Division 1

7

Riverhead

Caleb Zuhoski

Attack

11th Grade

Division 1

7

Riverhead

Shane Coleman

Midfield

12th Grade

Pace University

Division 1

7

Riverhead

Aiden Fitzpatrick

Defense

12th Grade

NYIT

Division 1

8

Huntington

Pat Durand

Attack

12th Grade

University of South Carolina

Division 1

8

Huntington

Luke Luckow

Defense

12th Grade

Penn State

Division 1

8

Huntington

Jordan McCoy

Midfield

12th Grade

Division 1

8

Huntington

Robbie Smith

Specialist: FOGO

9th Grade

Division 1

8

Huntington

Johnny Tucker

Specialist: LSM

12th Grade

University of South Carolina

Division 1 8 Huntington Billy Burton Attack 12th Grade

Division 1

9

Sachem East

Tim Livingston

Goalie

12th Grade

Caldwell University

Division 1

9

Sachem East

Gino Luchetti

Defense

12th Grade

Farmingdale State

Division 1

9

Sachem East

A.J. Kiernan

Specialist: FOGO

12th Grade

High Point University

Division 1

9

Sachem East

Rafael Rodriguez, Jr.

Midfield

11th Grade

Pace

Division 1

9

Sachem East

Luke Mangan

Attack

10th Grade

St. John’s

Division 1

10

Connetquot

Tyler Cordes

Midfield

11th Grade

US Naval Academy

Division 1

10

Connetquot

Michael Carere

Specialist: FOGO

12th Grade

St. Josephs University

Division 1

10

Connetquot

Jack McAteer

Goalie

11th Grade

Division 1

10

Connetquot

Matthew Coleman

Specialist: LSM

10th Grade

Division 1

10

Connetquot

Jared Pinto

Defense

12th Grade

Adelphi

Division 1

11

Commack

Kieran Hendry

Defense

11th Grade

Division 1

11

Commack

Blake Behlen

Attack

12th Grade

Farmingdale State College

Division 1

11

Commack

Jake Maguffin

Attack

12th Grade

Adelphi

Division 1

11

Commack

Nick Grant

Defense

12th Grade

LIU

Division 1

11

Commack

Dillon Malyniak

Midfield

12th Grade

Scranton

Division 1

12

Sachem North

Christian Quadrino

Midfield

11th Grade

Boston University

Division 1

12

Sachem North

Anthony Mancino

Goalie

11th Grade

UMASS-Lowell

Division 1

12

Sachem North

Ryan Kingsley

Defense

12th Grade

Florida Southern University

Division 1

12

Sachem North

Matthew Griffin

Defense

12th Grade

Wingate University

Division 1

12

Sachem North

Frank Quadrino

Attack

12th Grade

SUNY Brockport

Division

Finish

Player’s School

Player’s Name

Player’s Position

Player’s Grade

College Attending / Committed

Division 1

13

William Floyd

Jake Stellato

Defense

12th Grade

NYIT

Division 1

13

William Floyd

Noah Taylor

Attack

11th Grade

Wingate

Division 1

13

William Floyd

Jezayd Hall

Specialist: FOGO

10th Grade

Albany

Division 1

14

Hills East

Sal Pascarella

Specialist: LSM

12th Grade

St. Joseph’s P.A.

Division 1

14

Hills East

Brett Martin

Midfield

11th Grade

Hopkins

Division 1

14

Hills East

Evan Stallone

Goalie

11th Grade

Geneseo

Division 1

15

Middle Country

Jacob Hyman

Attack

12th Grade

Rutgers University

Division 1

15

Middle Country

Adam Hyman

Goalie

11th Grade

Division 1

15

Middle Country

RJ Smith

Specialist: LSM

11th Grade

LIU Post

Division 1

16

Walt Whitman

Quinn O’Hara

Midfield

12th Grade

Binghamton

Division 1

16

Walt Whitman

Luke Brennan

Goalie

11th Grade

Division 1

16

Walt Whitman

Jackson Zaiff

Attack

11th Grade

Division 1

17

Lindenhurst

Ron Durante

Goalie

11th Grade

Division 1

17

Lindenhurst

Stephen cicchetti

Midfield

12th Grade

Western Connecticut

Division 1

18

Patchogue-Medford

Andres Betancourt

Midfield

12th Grade

Western Connecticut

Division 1

18

Patchogue-Medford

Anthony Guarino

Attack

12th Grade

Division 1

19

North Babylon

Michael Yearwood

Defense

11th Grade

Division 1

19

North Babylon

Joe Recine

Goalie

11th Grade

Division 1

20

Southampton

Luke Marro

Midfield

10th Grade

Division 1

21

Longwood

Michael Murro

Goalie

10th Grade

Division 1

22

Brentwood

Adrian Day

Defense

12th Grade

Farmingdale/Committed

Division 1

23

Copiague

Isaiah Stallings

Midfield

12th Grade

2019 Suffolk All-Division Honorable Mention

Division

Finish

Player’s School

Player’s Name

Player’s Position

Player’s Grade

College Attending / Committed

Division 2

1

Mt. Sinai

Joey Spallina

Attack

9th Grade

Uncommitted

Division 2

1

Mt. Sinai

Russell Maher

Attack

11th Grade

University of Virginia

Division 2

1

Mt. Sinai

Jack Schirtzer

Specialist: LSM

11th Grade

University of Maryland

Division 2

1

Mt. Sinai

Mike Sabella

Defense

12th Grade

Stony Brook University

Division 2

1

Mt. Sinai

Tyler Gatz

Midfield

10th Grade

Uncommitted

Division 2

1

Mt. Sinai

Kevin Sweeney

Specialist: FOGO

11th Grade

Brown University

Division 2

1

Mt. Sinai

Bobby Demeo

Attack

12th Grade

Cornell

Division 2

1

Mt. Sinai

Brandon Ventorola

Midfield

10th Grade

Uncommitted

Division 2

1

Mt. Sinai

Dominick Boscarino

Midfield

12th Grade

Geneseo

Division 2

2

SWR

Xavier Arline

Attack

11th Grade

UNC

Division 2

2

SWR

Johnny Schwarz

Midfield

10th Grade

uncommitted

Division 2

2

SWR

Tyler Schwarz

Specialist: LSM

10th Grade

uncommitted

Division 2

2

SWR

Trevor Kessel

Defense

11th Grade

Michigan

Division 2

2

SWR

Gavin Gregorek

Specialist: FOGO

11th Grade

Navy

Division 2

2

SWR

Liam Daly

Goalie

11th Grade

Stony Brook

Division 2

2

SWR

Dominick Visintin

Midfield

12th Grade

Muhlenberg

Division 2

2

SWR

Jake Wilson

Defense

10th Grade

uncommitted

Division 2

3

Bayport Blue Point

James Ringer

Midfield

12th Grade

Rutgers

Division 2

3

Bayport Blue Point

Vin Orlando

Defense

12th Grade

Hobart

Division 2

3

Bayport Blue Point

Devin Benvenutti

Attack

12th Grade

Ole Miss

Division 2

3

Bayport Blue Point

Shane Santora

Specialist: FOGO

12th Grade

Towson

Division 2

3

Bayport Blue Point

Jameson Smith

Attack

9th Grade

Underclassman

Division 2

3

Bayport Blue Point

Michael Grogan

Defense

12th Grade

Penn State

Division 2

3

Bayport Blue Point

Logan Jones

Midfield

11th Grade

Underclassman

Division 2

4

East Islip

John Sidorski

Attack

12th Grade

Lehigh

Division 2

4

East Islip

Hunter Lyons

Midfield

12th Grade

Farmingdale

Division 2

4

East Islip

Anthony Carroll

Defense

11th Grade

Hofstra

Division 2

4

East Islip

Tom Higgins

Defense

11th Grade

undecided

Division 2

4

East Islip

Rob Kreush

Midfield

11th Grade

undecided

Division 2

4

East Islip

Michael Naccarato

Goalie

11th Grade

undecided

Division 2

4

East Islip

Tom Boyd

Defense

11th Grade

undecided

Division 2

5

Islip

Joe Juengerkes

Midfield

11th Grade

Princeton

Division 2

5

Islip

Chris Giuliani

Attack

12th Grade

Binghamton

Division 2

5

Islip

Jack Graffagnino

Defense

11th Grade

Ohio State

Division 2

5

Islip

Devin DeGennaro

Goalie

12th Grade

Wagner

Division 2

5

Islip

Luke Arey

Attack

11th Grade

Undecided

Division 2

5

Islip

Bailey Kolovich

Midfield

12th Grade

Utica College

Division

Finish

Player’s School

Player’s Name

Player’s Position

Player’s Grade

College Attending / Committed

Division 2

6

Harborfields

Nick Caccamo

Defense

11th Grade

Yale

Division 2

6

Harborfields

Thomas Sangiovanni

Midfield

12th Grade

Siena

Division 2

6

Harborfields

Ian McGullam

Defense

10th Grade

Uncommitted

Division 2

6

Harborfields

Jonathan Osmun

Midfield

11th Grade

Uncommitted

Division 2

6

Harborfields

Jonathan Vuono

Defense

12th Grade

LIU Post

Division 2

6

Harborfields

Danny Alnwick

Attack

11th Grade

Uncommitted

Division 2

7

Comsewogue

Thomas Heller

Goalie

12th Grade

ALBANY

Division 2

7

Comsewogue

Karl Lacalandra

Defense

12th Grade

LIU

Division 2

7

Comsewogue

Aiden McCaffrey

Defense

10th Grade

uncommitted

Division 2

7

Comsewogue

Brendan McCrary

Defense

10th Grade

uncommitted

Division 2

7

Comsewogue

TJ Heyder

Attack

12th Grade

Mercy

Division 2

7

Comsewogue

Sean Kennedy

Midfield

12th Grade

LIU

Division 2

8

John Glenn

Justin Tiernan

Attack

12th Grade

Lehigh

Division 2

8

John Glenn

Cory Capri

Attack

11th Grade

Undecided

Division 2

8

John Glenn

Adam Astarita

Midfield

12th Grade

Geneseo- Soccer

Division 2

8

John Glenn

Matt Brignati

Specialist: FOGO

11th Grade

Undecided

Division 2

8

John Glenn

Peter Vrankovic

Attack

12th Grade

Manhattan

Division 2

9

Westhampton Beach

Tyler Nolan

Attack

12th Grade

Jacksonville

Division 2

9

Westhampton Beach

Andrew Arcuri

Goalie

11th Grade

Sienna

Division 2

9

Westhampton Beach

Clarke Lewis

Defense

12th Grade

Villanova

Division 2

9

Westhampton Beach

Rob Moore

Midfield

10th Grade

N/A

Division 2

10

ESM

Ryan Huff

Specialist: LSM

12th Grade

Penn State

Division 2

10

ESM

Matt Knote

Goalie

12th Grade

UMass

Division 2

10

ESM

Lorenzo Cangro

Defense

12th Grade

Marist

Division 2

10

ESM

Mike Huff

Midfield

12th Grade

NYIT

Division 2

10

ESM

Ben Hawthorne

Midfield

12th Grade

Westen Connecticut

Division 2

11

Hills West

Christian Mule

Attack

12th Grade

duke

Division 2

11

Hills West

Gerald Filardi jr

Defense

12th Grade

Penn State

Division 2

11

hills west

Ryan McCarthy

Midfield

12th Grade

suny brockport

Division 2

11

hills west

Brian Flatau

Specialist: DM

12th Grade

Ohio state no sports

Division 2

12

Mattituck/Southold

Max Kruszeski

Midfield

12th Grade

Marquette University

Division 2

12

Mattituck/Southold

Colby Suglia

Defense

11th Grade

Undecided

Division 2

12

Mattituck/Southold

Dane Reda

Attack

11th Grade

Undecided

Division 2

12

Mattituck/Southold

Cole Digregorio

Defense

11th Grade

Undecided

Division 2

12

Mattituck/Southold

Greg Hauser

Midfield

12th Grade

Bloomsburg University

Division

Finish

Player’s School

Player’s Name

Player’s Position

Player’s Grade

College Attending / Committed

Division 2

13

Sayville

Cole Doller

Attack

11th Grade

Uncommitted

Division 2

13

Sayville

Jayson Gensch

Attack

11th Grade

Uncommitted

Division 2

13

Sayville

Mike Scoleri

Specialist: FOGO

11th Grade

Uncommitted

Division 2

14

Port Jefferson

Aidan Kaminska

Midfield

11th Grade

Stony Brook

Division 2

14

Port Jefferson

Jonathan Moshe

Midfield

12th Grade

Gettysburg

Division 2

14

Port Jefferson

Colton VanOverberghe

Attack

11th Grade

Uncommitted

Division 2

14

Port Jefferson

Daniel Koban

Midfield

10th Grade

Undecided

Division 2

15

Babylon High School

Brendan Watt

Goalie

12th Grade

NYIT

Division 2

15

Babylon High School

George Glenday

Defense

12th Grade

Florida Institute of Technology

Division 2

15

Babylon High School

Jack Mroczka

Attack

11th Grade

Undecided

Division 2

16

Kings Park

Vince D’Alto

Attack

12th Grade

Stony Brook

Division 2

16

Kings Park

Christian Michaels

Goalie

12th Grade

UMBC

Division 2

16

Kings Park

Michael Ingraffia

Defense

11th Grade

Undecided

Division 2

16

Kings Park

Louis Cappellino

Defense

12th Grade

Hartwick

Division 2

17

Hauppauge

Thomas Mitchell

Specialist: LSM

11th Grade

undecided

Division 2

17

Hauppauge

Ryan Steinhart

Goalie

11th Grade

undecided

Division 2

18

Rocky Point

Teddy Accardi

Attack

12th Grade

United States Air Force Academy

Division 2

18

Rocky Point

Jack Meyers

Specialist: LSM

11th Grade

Tampa

Division 2

19

Miller Place

Anthony Bartolotto

Midfield

9th Grade

N/A

Division 2

19

Miller Place

Nicholas Belvedere

Attack

10th Grade

N/A

Division 2

20

Bellport

Shawn Wolf

Midfield

12th Grade

St. Joe’s (PA)

Division 2

21

West Babylon

Brenden Reese

Attack

12th Grade

Geneseo

Division 2

22

Center Moriches

Brett Fuhrmann

Defense

11th Grade

uncommitted

Division 2

23

Deer Park

Pat Oswald

Goalie

10th Grade

Uncommitted

2019 Coaches Awards: Division 1

Crosse Award: Middle Country

Coaches of the Year:

  • Bobby Moltisanti, Jr., Smithtown West
  • Julian Watts, Huntington
  • Christopher Siragusa, Middle Country

Assistant Coaches of the Year:

  • Matt Miller, William Floyd
  • Chris Schiefer, Patchogue-Medford

JV Coaches of the Year

  • Jim Rizzo, Bay Shore
  • Chris Brink, Sachem East
  • Rob Neff, SH/BH/EH/Pier/Ross

Rookies of the Year

  • Owen Carroll, Smithtown East
  • Robbie Smith, Huntington
  • Brady Dolan, Lindenhurst
  • Ethan Scully, Bay Shore

2019 Suffolk Coaches Awards Division 1

Crosse Award: Port Jefferson

Coaches of the Year:

  • Harold Drumm, Mt. Sinai
  • Doug Meehan, Bayport-Blue Point
  • Glenn Lavey, Harborfields

Assistant Coaches of the Year:

  • Luke Daquino, Mt. Sinai
  • Dan Luciano, Shoreham-Wading River

JV Coaches of the Year

  • Rob Franco, Harborfields
  • Jake Sweet, Mattituck
  • Nick Apicella & Joe DeBatt, Islip

Rookies of the Year

  • Michael Naccarato, East Islip
  • Alec Gregorek, Shoreham-Wading River
  • Luke Arey, Islip
  • Cole Doller, Sayville
 

Leave a Reply

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Get everything lacrosse on the Island delivered straight to your email inbox each week!
Stay Updated
Give it a try, you can unsubscribe anytime.
 
close-link