• Subscribe

    You have Successfully Subscribed!

National Long Island @ Ward Melville: High School Team Preview

On July 7th and 8th, 26 teams from across Long Island will participate in an event to determine which high school is the best during the summer months. We will look at how each team did in their high school season, their best players, and which county they are from. Comment below who you think is the best team!

West Islip

County: Suffolk

Conference: Section 11, Class B

2021 Season Record: 12-5 (Lost in the Suffolk Class B Finals)

Top Players: John Basile, Jack Delli-Pizzi, and Patrick Keenan

Schedule: 

Game 1: Rocky Point (9:00 am)

Game 2: Bay Shore (11:00 am)

Game 3: Xaverian Brothers (3:00 pm)

Ward Melville

County: Suffolk

Conference: Section 11, Class A

2021 Season Record: 13-4 (Lost in the Suffolk Class A Finals)

Top Players: Zachary Licavoli, Kevin Dolan (Fairfield), and Nikolas Barbero

Schedule: 

Game 1: Team 11735 (8:00 am)

Game 2: Northport (10:00 am)

Game 3: Mercer Island (1:00 pm)

Sachem East

County: Suffolk

Conference: Section 11, Class A

2021 Season Record: 7-8 (Lost in 1st Round of Suffolk Class A Playoffs)

Top Players: Jono Arena, Zachary Burns, Dominick Dorazio

Schedule: 

Game 1: Lincoln Sudbury (10:00 am)

Game 2: West Babylon (12:00 pm)

Game 3: Oceanside (4:00 pm)

Game 4: Commack (6:00 pm)

Oceanside

County: Nassau

Conference: Section 8, Class A

2021 Season Record: 2-11 (Lost in 1st Round of Nassau Class A Playoffs)

Top Players: Vincent McCabe, Ronnie Kraemer, and Dylan Nardone

Schedule: 

Game 1: Lincoln Sudbury (12:00 pm)

Game 2: West Babylon (2:00 pm)

Game 3: Sachem East (4:00 pm)

Massapequa

County: Nassau

Conference: Section 8, Class A

2021 Season Record: 6-7 (Lost in the Nassau Class A Semi-Finals)

Top Players: Patrick Radomski, Joe Fazio, and Anthony Mollica (Hofstra)

Schedule:

Game 1: Smithtown Blue (8:00 am)

Game 2: Salesianum (10:00 am)

Game 3: Harborfields (12:00 pm)

Huntington

County: Suffolk

Conference: Section 11, Class A

2021 Season Record: 12-3 (Lost in Suffolk Class A Quarter-Finals)

Top Players: Anthony Annunziata, Liam Lennon, and Christopher Maichin

Schedule:

Game 1: Bayport-Blue Point (8:00 am)

Game 2: Yorktown Green (11:00 am)

Game 3: Smithtown Red (3:00 pm)

Commack

County: Suffolk

Conference: Section 11, Class A

2021 Season Record: 7-8

Top Players: Jay LeMay (Fairfield), Luke Breslin, and Ethan Dalland

Schedule: 

Game 1: Lincoln Sudbury (2:00 pm)

Game 2: West Babylon (4:00 pm)

Game 3: Sachem East (6:00 pm)

Bayport-Blue Point

County: Suffolk

Conference: Section 11, Class C

2021 Season Record: 12-4 (Lost in Suffolk Class C Finals)

Top Players: Jameson Smith (Johns Hopkins), Gavin Locascio (UMass), and JJ Aiello

Schedule: 

Game 1: Huntington (8:00 am)

Game 2: Smithtown Red (12:00 pm)

Game 3: Yorktown Green (2:00 pm)

Bay Shore

County: Suffolk

Conference:  Section 11, Class A

2021 Season Record: 11-3 (Lost in Suffolk Class A Quarter-Finals)

Top Players: Jake Demert (Brown), Doug Rabin, and Will Danowski

Schedule:

Game 1: Xaverian Brothers (9:00 am)

Game 2: West Islip (11:00 am)

Game 3: Rocky Point (3:00 pm)

Smithtown East (Red)

County: Suffolk

Conference: Section 11, Class A

2021 Season Record: 12-5 (Lost in Suffolk Class A Quarter-Finals)

Top Players: Joe Hobot, Owen Carroll (Delaware), and Marcus Wertheim (Brown)

Schedule:

Game 1: Yorktown Green (9:00 am)

Game 2: Bayport-Blue Point (12:00 pm)

Game 3: Huntington (3:00 pm)

Smithtown West (Blue)

County: Suffolk

Conference: Section 11, Class A

2021 Season Record: 12-4 (Lost in Suffolk Class A Semi-Finals)

Top Players:Colin Hansen, Tommy Hyland, and Ryan Downing (Quinnipiac)

Schedule:

Game 1: Massapequa (8:00 am)

Game 2: Harborfields (10:00 am)

Game 3: Salesianum (12:00 pm)

Garden City

County: Nassau

Conference: Section 8, Class B

2021 Season Record: 13-3 (Won the Class B Long Island Championship!)

Top Players: Jack Cascadden (Cornell), Brendan Staub (Cornell), and Jay Ottomanelli

Schedule: 

Game 1: Islip (9:00 am)

Game 2: Shoreham Wading River (11:00 am)

Game 3: Medfield (1:00 pm)

Islip/Hauppauge

County: Suffolk

Conference: Section 11, Class C (Islip), Class B (Hauppauge)

2021 Season RecordIslip: 7-8 (Lost in Suffolk Class C Semi-Finals) Hauppauge: 9-6 (Lost in Suffolk Class B Quarter-Finals)

Top Players: Grant Faber, Jojo Provenzano, and Conor Julich (Wagner)

Schedule:

Game 1: Garden City (9:00 am)

Game 2: Medfield (11:00 am)

Game 3: Shoreham Wading River (1:00 pm)

Harborfields

County: Suffolk

Conference: Section 11, Class B

2021 Season Record: 9-7 (Lost in Suffolk Class B Semi-Finals)

Top Players: Hunter Droskoski, Luke DeRosa, and Dylan Wolf

Schedule:

Game 1: Salesianum (8:00 am)

Game 2: Smithtown Blue (10:00 am)

Game 3: Massapequa (12:00 pm)

Northport

County: Suffolk

Conference: Section 11, Class A

2021 Season Record: 15-3 (Won the Class A Long Island Championship!)

Top Players: Tyler Kuprianchik (Mount St. Mary’s), Michael Meyer (Fairfield), and Jack Helrigel

Schedule:

Game 1: Mercer Island (8:00 am)

Game 2: Ward Melville (10:00 am)

Game 3: Team 11735 (1:00 pm)

Rocky Point

County: Suffolk

Conference: Section 11, Class B

2021 Season Record: 7-7

Top Players: Trevor Lamoureux, Will Levonick, and Matt Levonick (Adelphi)

Schedule:

Game 1: West Islip (9:00 am)

Game 2: Xaverian Brothers (11:00 am)

Game 3: Bay Shore (3:00 pm)

 

 

Leave a Reply

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Get everything lacrosse on the Island delivered straight to your email inbox each week!
Stay Updated
Give it a try, you can unsubscribe anytime.
 
close-link